⚓ Chorwacja, Rejs stażowo – szkoleniowy dla młodzieży 25.07 – 01.08

Chorwacja, 25.07 – 01.08

Ahoj! Zapraszamy na tygodniowy rejs po wodach Chorwacji

Naszą ofertę kierujemy do młodzieży z roczników 2008 i starszych. Zapraszamy zarówno tych, którzy już pływali, jak i chcących dopiero rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem – doświadczenie żeglarskie nie wymagane!

Udział w rejsie, oprócz zapewnienia świetnej zabawy, pozwoli załogantom na zdobycie cennej wiedzy z zakresu prowadzenia jachtów żaglowych po wodach morskich oraz doświadczenia potwierdzonego opinią z rejsu, którą można wykorzystać przy ubieganiu się w przyszłości o wyższe stopnie żeglarskie PZŻ.

Uwaga! W tym roku prezentujemy Państwu nową formułę: jednocześnie z portu macierzystego wypływamy w dwa jachty: jacht jednokadłubowy z młodzieżą oraz katamaran z dorosłymi na pokładzie. Jest to zatem idealna okazja, aby oddać swoją latorośl w dobre ręce doświadczonych żeglarzy i jednocześnie cieszyć się urlopem na Adriatyku 🙂

Podstawowe informacje

  • Zaokrętowanie: 25.07.2020 (sobota popołudniem)
  • Wyokrętowanie: 01.08.2020 (sobota rano)
  • Ilość dni: 7 dni
  • Akwen: Morze Adriatyckie
  • Port macierzysty: Sukošan
  • Jacht: Oceanis 45
  • Ilość miejsc: 8
  • Cena: 2960 zł

Liczba wolnych miejsc: 0
otwarta lista rezerwowa

🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴

Bénéteau Oceanis 45

Otwierający grupę modelową dużych jednostek ze stoczni  Bénéteau, Oceanis 45, to francuskiej konstrukcji slup w klasycznym układzie z rolowanym do masztu grotem i dużą genuą.

Koniecznie obejrzyjcie krótki film – przewodnik po tej jednostce: https://www.youtube.com/watch?v=hzpp3zTpwQQ

„Jest gicior, można na nim zrobić drifty. Ma żagle i czasem można płynąć do tyłu.” -Tania

DŁUGOŚĆ
13,94 M

SZEROKOŚĆ
4,5 M

ZANURZENIE
2,27 M

POJEMNOŚĆ ZBIORNIKA PALIWA
200 L

POJEMNOŚĆ ZBIORNIKA NA WODĘ
370 L

oceanis45_v

Cel rejsu

Po wyjątkowo udanych, zeszłorocznych rejsach dla młodzieży i dorosłych, pewni energii powracamy z chorwacką propozycją na 2020 rok!

Podczas rejsu zawiniemy do ikonicznych miejsc, które każdy żeglarz pływający po Chorwacji musi kiedyś zobaczyć, spróbujemy lokalnych przysmaków, zanurkujemy w krystalicznie czystych, piaszczystych zatoczkach, a wieczorem w marinie… pośpiewamy szanty.

Uczestnicy będą mieli możliwość zdobycia teoretycznej, jak i przede wszystkim praktycznej wiedzy i umiejętności związanych z obsługą jachtu, prowadzenia komunikacji na morzu, czy korzystania z infrastruktury portowej.

Równoległy rejs dla dorosłych

Chcielibyście Państwo wysłać swoje dzieci na prawdziwą, morską przygodę, a jednocześnie samemu spędzić urlop pod żaglami? Nic prostszego! W tym roku prezentujemy unikalną formę rejsu: Jednocześnie, z tego samego portu (jednak innymi trasami!), w morze wychodzi jacht z młodzieżą na pokładzie oraz nowoczesny katamaran… dla dorosłych!

Zapraszamy do sprawdzenia oferty rejsu dla dorosłych: ⚓🔞 Chorwacja, Rejs dla dorosłych 25.07 – 01.08

Porządek dnia

Załoga jachtu zostanie podzielona na dwu- lub trzyosobowe grupy, w które pełnić będą wachty nawigacyjne, kotwiczne i kambuzowe. (tak to bywa na wielkich, prawdziwych żaglowcach!)

Podczas wachty nawigacyjnej, załoganci, pod czujnym okiem skippera, odpowiedzialni są za prowadzenie jachtu po wyznaczonej trasie, obsługę ożaglowania i bieżące prace porządkowe.

Wachta kotwiczna pełniona jest podczas postoju na kotwicy, bądź boi. Obowiązkiem osób na wachcie jest obserwowanie pozycji jachtu oraz kontrola pracy cum i kotwicy.

Załoganci pełniący danego dnia wachtę kambuzową przygotowują posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) dla całego jachtu, odpowiadają za zaopatrzenie w świeże półprodukty oraz czystość w mesie.

Kadra instruktorska

Tegoroczne rejsy po Chorwacji poprowadzi zgrana ekipa żeglarzy o szerokim wachlarzu doświadczeń na koncie. Bogdan, Maciek i Tania zadbają o to, aby uczestnicy rejsu młodzieżowego jak i dorośli na wypływającym w ten sam dzień w morze katamaranie, spędzili ten wyjątkowy tydzień bezpiecznie oraz w wyborowej atmosferze!

Bogdan Zahajkiewicz

Żeglarz o wybitnie dużym doświadczeniu.
Brał udział m.in. w australijskim etapie rejsu dookoła świata na s/y Maria w ’77 roku. Przykłada szczególną uwagę do bezpieczeństwa. Jest chodzącą skarbnicą wiedzy o morzach i oceanach. Uwielbia młodzież, ze znakomitą wzajemnością 🙂

Maciek Walnik

Wychowany w garczyńskim lesie żeglarz z krwi i kości 🔱. Zadeklarowany wróg nudy, sztywności i nicnierobienia. Wielki fan wszystkich żywiołów, a zwłaszcza tego, co na wodzie, pod wodą i w powietrzu.

Bo to piękno jest przygody, co właśnie zbliża się; ulewy, mróz i niewygody urzekają mnie!
-Pan Sowa, „Przygody Kubusia Puchatka”

Tania Żywicka

Zawodniczka Mistrzostw Europy w kategorii Nacra 17 podczas Volvo Gdynia Sailing Days 2018. Instruktor narciarstwa i żeglarstwa. Preferuje co prawda latające katamarany, ale czasem znajduje także chwilę na tradycyjne żeglarstwo.

Upał, czy chłód, deszcz, czy słońce, nigdy nie brakuje jej pomysłów na aktywne spędzenie czasu. Od urodzenia związana z klubem 😉

Trasa rejsu

Chorwacja kryje w sobie dziesiątki, jeśli nie setki miejsc, które warto odwiedzić, ze względu na unikalne doznania wzrokowe, klimatyczne, czy smakowe. Ponieważ na zwiedzanie jej malowniczego wybrzeża jak i licznych wysp mamy zaledwie tydzień, obierzemy kurs na kilka z tych najciekawszych.

Poniżej przedstawiamy przykładowe chorwackie 'perełki’, które naszym zdaniem warto odwiedzić.

Nie zamierzamy się jednak ograniczać tylko do tego! Ostateczna forma trasy kształtować się będzie w trakcie trwania rejsu 🙂

Sukošan

Sukošan to małe miasteczko, które było niegdyś letnią siedzibą arcybiskupa Zadaru. Dziś atrakcyjne położenie w zatoce, liczne malownicze plaże i dobrze rozwinięta baza sportów wodnych przyciągają lubiących aktywny wypoczynek. W pobliżu znajduje się największy na Adriatyku port jachtowy Marina Dalmacija, z miejscem na ponad 1200 łodzi. To właśnie tutaj rozpoczniemy i zakończymy nasz rejs.

Skradin (Park narodowy Krka)

Obowiązkowym punktem naszego programu będzie wizyta w Skradinie, skąd rowerami, albo tramwajem wodnym udać można się do położonych nieopodal, zapierających dech w piersiach wodospadów w parku narodowym Krka.

Droga do Skradinu przebiega naturalnie meandrującym kanałem, w którym skosztować można wyłowionych prosto z hodowli muli i ostryg.

VIS

Nazwana na cześć naszego klubu 😉 wyspa VIS kryje w sobie wiele tajemnic. W latach 1945-1992 funkcjonowała jako zamknięta strefa militarna, przez co do dzisiaj pokryta jest siecią tuneli i schronów. Na szczycie najwyższego wzgórza na wyspie swoją kwaterę miało dowództwo w czasie Wojny Bałkańskiej.

Podczas wizyty na Visie, zwiedzimy (wpływając pontonem do środka!) bunkier, w którym niegdyś cumowały łodzie podwodne.

Biševo

Jedną z najpiękniejszych jaskiń Chorwacji jest Modra Špilja, zwana inaczej Błękitną Jaskinią. Znajduje się ona na wyspie Biševo.

Grota jest najbardziej widowiskowa w godzinach przedpołudniowych, ze względu na kąt padania promieni słonecznych, tworzących wyjątkową, błękitną poświatę.

Mljet

Jedna z najpiękniejszych dalmatyńskich wysp. Jest to obecnie najbardziej zalesiona wyspa w Chorwacji (lasy zajmują 72 proc. powierzchni Mljetu). Mieszka na niej niewiele ponad 1200 osób.

W zachodniej części Mljetu utworzono park narodowy, który chroni tutejszą, niemal nietkniętą przez cywilizację, przyrodę. Znajdują się w nim dwa słone jeziora: Veliko jezero i Malo jezero.

W usytuowanej w północno-zachodniej części wyspy, nad zatoką o tej samej nazwie, miejscowości Polače zachował się rzymski pałac.

Korčula

Korčula jest szóstą wyspą pod względem wielkości na Morzu Adriatyckim. Od Półwyspu Pelješac dzieli ją Kanał Pelješacki, a odległość między nimi w najwęższym miejscu wynosi 1270 m.

Wyspa jest wspaniale położona wśród rozlewisk i zatoczek. Strona północna jest stosunkowo niska i łatwo dostępna, z kilkoma naturalnie chronionymi od wschodniego i południowego wiatru portami. Strona południowa jest bardziej rozłożysta lecz miejscami stroma: tutaj gdzie niegdzie skały sięgają 30 metrów ponad poziom tafli morza.

Vinogradišće

Najbardziej znaną wyspą wśród Wysp Paklińskich jest Święty Klement z osadą oraz zatoką Palmižana (tu spędzimy noc), gdzie od strony południowej znajduje się cały szereg restauracji oraz wielka zatoka Vinogradišće, ulubiona destynacja żeglarzy z całego świata.

Hvar

Wyspa Hvar jest jedną z najpiękniejszych wysp na świecie. Słynie z pól lawendy, pięknych plaż i jednych z najstarszych miast w Chorwacji.

Miasto Hvar (stolica wyspy) ma najdłuższą w Chorwacji tradycję zorganizowanej turystyki (istnienie pierwszego hotelu zanotowano na wyspie Hvar już w 1848 roku!)

Brač

Milna jest malowniczą miejscowością na zachodnim wybrzeżu wyspy Brač. W pobliżu znajdują się zatoki z pięknymi piaszczystymi i żwirowymi plażami.

Według legendy Milna zawdzięcza nazwę swojemu położeniu w osłoniętym od wiatrów miejscu. Mille navi po łacinie znaczy tysiąc statków, które już w czasach rzymskich chroniły się w tej zatoce. Prawdziwe pochodzenie nazwy Milna jest jednak związane z piaskiem (prasłowiański mil = muł, piasek), który do zatoki przynosiły morskie fale.

Zgłoszenie uczestnictwa

Zebranie organizacyjne

Zebranie organizacyjne odbędzie się w czerwcu (dokładna data zostanie podana) w budynku głównym AWF w Katowicach, przy ul. Mikołowskiej 72a.

Zgłoszenia należy dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Cena

  • 2960 zł

Cena obejmuje

  • zakwaterowanie na jachcie przez 7 nocy
  • opłaty portowe
  • opłaty związane z obsługą charteru
  • ubezpieczenie

Cena nie obejmuje

  • transportu na miejsce
  • wyżywienia (posiłki przygotowywać będziemy wspólnie w kambuzie na jachcie z półproduktów zakupionych w lokalnych sklepach)
  • biletów do parków narodowych i lokalnych atrakcji

Płatności

Zaliczkę w wysokości 900 zł prosimy wpłacać na konto:

VIS SPORT TRAVEL
ING Bank Śląski
06 1050 1214 1000 0090 6408 0998

W terminie do 14 dni od zgłoszenia chęci wyjazdu.

Druga rata – całość kosztów do 01.06.2020.

Dojazd

Po skompletowaniu listy załogi, omówimy z Państwem szczegóły transportu młodzieży na miejsce i z powrotem. Dzieci można przywieźć i odebrać osobiście, bądź wysłać autokarem (pojadą wtedy razem z członkiem kadry instruktorskiej). Istnieje także możliwość przylotu na lotnisko w Zadarze.

Zaokrętowanie na jacht możliwe jest od godziny 17:00 w Marinie Sukošan.

Na miejsce dostać się można:

  • 🚗Samochodem
    Parking bezpośrednio przy marinie może przyjąć około 1 200 samochodów. Jest tu również 335 garażów. Marina ma 24-godzinny wideo monitoring.
  • 🚍Autokarem
    Jest to zdecydowanie najbardziej atrakcyjna cenowo opcja. Przewoźnicy oferują przejazdy z wielu polskich miast bezpośrednio do Chorwacji.
    Bilety warto zakupić z odpowiednim wyprzedzeniem, wtedy możemy być pewni, że nie zabraknie dla nas miejsca.
    Polecamy ofertę firmy Punt: punt.pl/autokar-do-chorwacji/
    W przypadku zdecydowania się na tę opcję, prosimy o informację, w celu zapewnienia opieki dzieciom w podróży.
  • ✈️Samolotem
    Korzystną czasowo opcją jest przylot samolotem na oddalone o 15 min od mariny, lotnisko w Zadarze (bezpośrednie loty m.in. z Warszawy – LOT, czy Gdańska – Ryanair). W przypadku zdecydowania się na tę opcję, prosimy o informację, w celu zorganizowania transportu uczestników z lotniska.

Kontakt w sprawie wyjazdu

Telefonicznie:

  • Maciej Walnik – tel. 660 252 099
  • Tania Żywicka – tel. 789 762 250

Mailowo:

  • vis@vissport.pl

Zapraszamy!