Chorwacja, 10-17.08.2019

Ahoj! Zapraszamy na tygodniowy rejs po wodach Chorwacji

Naszą ofertę kierujemy do młodzieży z roczników 2006 i starszych. Zapraszamy zarówno tych, którzy już pływali, jak i chcących dopiero rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem – doświadczenie żeglarskie nie wymagane!

Udział w rejsie, oprócz zapewnienia świetnej zabawy, pozwoli załogantom na zdobycie cennej wiedzy z zakresu prowadzenia jachtów żaglowych po wodach morskich oraz doświadczenia potwierdzonego opinią z rejsu, którą można wykorzystać przy ubieganiu się w przyszłości o wyższe stopnie żeglarskie PZŻ.

Podstawowe informacje

  • Wyjazd z Katowic: 09.08.2019 (piątek popołudniem)
  • Powrót do Katowic: 17.08.2019 (sobota wieczór/niedziela rano)
  • Ilość dni: 7 dni
  • Akwen: Morze Adriatyckie
  • Trasa: Kastela – Skradin – VIS – Biševo – Mljet – Korčula – Vinogradišće – Hvar – Kastela
  • Jacht: Elan Impression 50, rocznik 2015
  • Ilość miejsc: 9

Liczba wolnych miejsc: brak wolnych miejsc 🙁

🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴

Elan Impression 50

To największa tego typu jednostka ze stoczni Elan. Luksusowo wyposażony jacht ma 15.2m długości, 2.23m zanurzenia oraz grota i genuę o powierzchniach odpowiednio 67 i 59 metrów kwadratowych.

Koniecznie sprawdźcie wirtualną wycieczkę 360 stopni po tej jednostce: https://www.elan-yachts.com/…/impression…/elan-impression-50

Cel rejsu

Po niemal dziesięcioletniej przerwie w organizowaniu rejsów dla VISowiczów, powracamy z tradycyjną, chorwacką propozycją.

Podczas rejsu zawiniemy do ikonicznych miejsc, które każdy żeglarz pływający po Chorwacji musi kiedyś zobaczyć, spróbujemy lokalnych przysmaków, zanurkujemy w krystalicznie czystych, piaszczystych zatoczkach, a wieczorem w marinie… pośpiewamy szanty.

Uczestnicy będą mieli możliwość zdobycia teoretycznej, jak i przede wszystkim praktycznej wiedzy i umiejętności związanych z obsługą jachtu, prowadzenia komunikacji na morzu, czy korzystania z infrastruktury portowej.

Porządek dnia

Załogi obu jachtów zostaną podzielone na dwu- lub trzyosobowe grupy, w których pełnić będą wachty nawigacyjne, kotwiczne i kambuzowe.

Podczas wachty nawigacyjnej, uczestnicy, pod czujnym okiem opiekunów, odpowiedzialni są za prowadzenie jachtu po wyznaczonej trasie, obsługę ożaglowania i bieżące prace porządkowe.

Wachta kotwiczna pełniona jest podczas postoju na kotwicy, bądź boi. Obowiązkiem osób na wachcie jest obserwowanie pozycji jachtu oraz kontrola pracy cum i kotwicy.

Załoganci pełniący danego dnia wachtę kambuzową przygotowują posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) dla całego jachtu, odpowiadają za zaopatrzenie w świeże półprodukty oraz czystość w mesie.

Część produktów spożywczych (konserwy, dania gotowe) uczestnicy rejsu przywożą z domu – każdy uczestnik zapewnia wyżywienie całej załogi przez jeden dzień.

Kadra instruktorska

Bogdan Zahajkiewicz

Żeglarz o wybitnie dużym doświadczeniu.
Brał udział m.in. w australijskim etapie rejsu dookoła świata na s/y Maria w ’77 roku. Przykłada szczególną uwagę do bezpieczeństwa. Jest chodzącą skarbnicą wiedzy o morzach i oceanach. Uwielbia młodzież, ze znakomitą wzajemnością 🙂

Na zdjęciu ze swoim oczkiem w głowie – najmłodszą wnuczką Janą

Ryszard Kumalski

Sportowy człowiek renesansu. Pedagog, instruktor żeglarstwa i narciatstwa z niebanalnym bagażem doświadczenia.

W wolnym czasie wędruje po górach, startuje w triathlonach oraz bierze udział w zawodach w narciarstwie biegowym i skialpiniźmie.
Świetnie gra na instrumentach takich jak dudy szkockie, gitara, harmonijka ustna i akordeon. Mistrz dowcipu sytuacyjnego i wybitny szanciarz!

Maciek Walnik

Wychowany w garczyńskim lesie żeglarz z krwi i kości 🔱. Zadeklarowany wróg nudy, sztywności i nicnierobienia. Wielki fan wszystkich żywiołów, a zwłaszcza tego, co na wodzie, pod wodą i w powietrzu.

Bo to piękno jest przygody, co właśnie zbliża się; ulewy, mróz i niewygody urzekają mnie!
-Pan Sowa, „Przygody Kubusia Puchatka”

Tania Żywicka

Zawodniczka Mistrzostw Europy w kategorii Nacra 17 podczas Volvo Gdynia Sailing Days 2018. Instruktor narciarstwa i żeglarstwa. Upał, czy chłód, deszcz, czy słońce, nigdy nie brakuje jej pomysłów na aktywne spędzenie czasu. Od urodzenia związana z klubem 😉

Trasa rejsu

Po pobraniu jachtu i zaokrętowaniu w Trogirze, popłyniemy wzdłuż wybrzeża do Skradinu, gdzie kolejny dzień (do południa) poświęcimy na zwiedzenie wodospadów parku narodowego Krka. Jeszcze tego samego dnia po południu wyruszymy w morze, aby znaleźć się jak najszybciej w marinie Komiža na wyspie VIS, gdzie spędzimy noc.

Kolejny dzień rozpoczniemy od krótkiej przeprawy do Błękitnej Groty na wyspie Biševo, po zobaczeniu której czeka nas dłuższy przelot na wyspę Mljet. Tam, w marinie w miejscowości Polače, spędzimy noc.

Następnie odwiedzimy miejsce urodzin Vasco da Gamy – malowniczą wyspę Korčula, gdzie skorzystamy też z wysokiej klasy mariny.

Na naszej trasie nie może zabraknąć postoju na kąpiel w jednej z nielicznych takich, absolutnie piaszczystej zatoczce Vinogradišće (cytując Kapitana: „Widać kotwicę jak trzyma”).

Kolejną noc spędzimy w marinie na wyspie Hvar, bądź w miejscowości Milna na wyspie Brač. Potem czas najwyższy wyruszać w ostatni odcinek rejsu do Trogiru.

W ostatni dzień, po wyokrętowaniu i zdaniu jachtu czeka nas podróż powrotna do Katowic, gdzie planujemy się znaleźć wieczorem.

Realizacja planu trasy jest mocno uzależniona od warunków pogodowych, które napotkamy. Będziemy dążyć do zrealizowania założonego planu, ale finalna trasa może różnić się od założonej 😉

Trogir

Rejs rozpoczniemy, jak i zakończymy w marinie w Trogirze – mieście portowym pełnym przyjemnych uliczek, w których aż chce się zgubić.

Znajdująca się na wyspie starówka wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Historyczne centrum miasta za pomocą mostu połączone jest z kontynentalną częścią Chorwacji. Drugi z mostów prowadzi na wyspę Čiovo.

Skradin (Park narodowy Krka)

Obowiązkowym punktem naszego sierpniowego programu będzie wizyta w Skradinie, skąd rowerami, albo tramwajem wodnym udać można się do położonych nieopodal, zapierających dech w piersiach wodospadów w parku narodowym Krka.

Droga do Skradinu przebiega naturalnie meandrującym kanałem, w którym skosztować można wyłowionych prosto z hodowli muli i ostryg.

VIS

Nazwana na cześć naszego klubu 😉 wyspa VIS kryje w sobie wiele tajemnic. W latach 1945-1992 funkcjonowała jako zamknięta strefa militarna, przez co do dzisiaj pokryta jest siecią tuneli i schronów. Na szczycie najwyższego wzgórza na wyspie swoją kwaterę miało dowództwo w czasie Wojny Bałkańskiej.

Podczas wizyty na Visie, zwiedzimy (wpływając pontonem do środka!) bunkier, w którym niegdyś cumowały łodzie podwodne.

Biševo

Jedną z najpiękniejszych jaskiń Chorwacji jest Modra Špilja, zwana inaczej Błękitną Jaskinią. Znajduje się ona na wyspie Biševo.

Grota jest najbardziej widowiskowa w godzinach przedpołudniowych, ze względu na kąt padania promieni słonecznych, tworzących wyjątkową, błękitną poświatę.

Mljet

Jedna z najpiękniejszych dalmatyńskich wysp. Jest to obecnie najbardziej zalesiona wyspa w Chorwacji (lasy zajmują 72 proc. powierzchni Mljetu). Mieszka na niej niewiele ponad 1200 osób.

W zachodniej części Mljetu utworzono park narodowy, który chroni tutejszą, niemal nietkniętą przez cywilizację, przyrodę. Znajdują się w nim dwa słone jeziora: Veliko jezero i Malo jezero.

W usytuowanej w północno-zachodniej części wyspy, nad zatoką o tej samej nazwie, miejscowości Polače zachował się rzymski pałac.

Korčula

Korčula jest szóstą wyspą pod względem wielkości na Morzu Adriatyckim. Od Półwyspu Pelješac dzieli ją Kanał Pelješacki, a odległość między nimi w najwęższym miejscu wynosi 1270 m.

Wyspa jest wspaniale położona wśród rozlewisk i zatoczek. Strona północna jest stosunkowo niska i łatwo dostępna, z kilkoma naturalnie chronionymi od wschodniego i południowego wiatru portami. Strona południowa jest bardziej rozłożysta lecz miejscami stroma: tutaj gdzie niegdzie skały sięgają 30 metrów ponad poziom tafli morza.

Vinogradišće

Najbardziej znaną wyspą wśród Wysp Paklińskich jest Święty Klement z osadą oraz zatoką Palmižana (tu spędzimy noc), gdzie od strony południowej znajduje się cały szereg restauracji oraz wielka zatoka Vinogradišće, ulubiona destynacja żeglarzy z całego świata.

Hvar

Wyspa Hvar jest jedną z najpiękniejszych wysp na świecie. Słynie z pól lawendy, pięknych plaż i jednych z najstarszych miast w Chorwacji.

Miasto Hvar (stolica wyspy) ma najdłuższą w Chorwacji tradycję zorganizowanej turystyki (istnienie pierwszego hotelu zanotowano na wyspie Hvar już w 1848 roku!)

Brač

Milna jest malowniczą miejscowością na zachodnim wybrzeżu wyspy Brač. W pobliżu znajdują się zatoki z pięknymi piaszczystymi i żwirowymi plażami.

Według legendy Milna zawdzięcza nazwę swojemu położeniu w osłoniętym od wiatrów miejscu. Mille navi po łacinie znaczy tysiąc statków, które już w czasach rzymskich chroniły się w tej zatoce. Prawdziwe pochodzenie nazwy Milna jest jednak związane z piaskiem (prasłowiański mil = muł, piasek), który do zatoki przynosiły morskie fale.

Zgłoszenie uczestnictwa

Cena

  • 2900 zł

Cena obejmuje

  • zakwaterowanie na jachcie przez 7 nocy
  • przejazd Katowice – Trogir, Trogir – Katowice
  • szkolenie żeglarskie pod opieką doświadczonych kapitanów
  • opłaty portowe
  • opłaty związane z obsługą charteru
  • ubezpieczenie
  • składki na kasę okrętową

Cena nie obejmuje

  • wyżywienia
  • biletów do parków narodowych i lokalnych atrakcji

Informacje dodatkowe

Zebranie organizacyjne odbędzie się w czerwcu (dokładna data zostanie podana) w budynku głównym AWF w Katowicach o godz. 18.30 na ul. Mikołowskiej 72a.

Zgłoszenia należy dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Płatności

Zaliczkę w wysokości 600 zł prosimy wpłacać na konto:

VIS SPORT TRAVEL
ING Bank Śląski
06 1050 1214 1000 0090 6408 0998

W terminie do 7 dni od zgłoszenia chęci wyjazdu.

Druga rata – całość kosztów do 10.07.2019.

Kontakt w sprawie wyjazdu

  • Maciej Walnik – tel. 660 252 099

Zapraszamy!