Sekcja rowerowa

Sekcja kolarstwa górskiego
MTB dla dzieci i młodzieży

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą cotygodniowych treningów MTB dla dzieci i młodzieży i szkółki jazdy dla najmłodszych organizowanych przez Klub Sportowo Rekreacyjny VIS Sport Katowice!

IMG-20200709-WA0045

Zapraszamy na zajęcia w poniedziałki i środy (do wyboru jeden termin i miejsce startu – dąbrowa Górnicza/ Park Śląski

Zajęcia są przeznaczone dla dzieci i młodzieży w dwóch grupach z podziałem na umiejętności. Istnieje możliwość otworzenia grupy dla rodziców i osób dorosłych oraz zajęć indywidualnych po wcześniejszym ustaleniu szczegółów.

Zajęcia trwają 1,5 godziny.

filip1

Pierwszy raz na rowerze,
czyli n
auka jazdy na dwóch kółkach dla najmłodszych

 

Podczas gdy starsi będą doskonalić swoją jazdę, zapraszamy młodsze dzieci (od 4 roku życia) na zajęcia podczas których postawią pierwsze stopy na pedałach!

Pani Tania, która będzie odpowiedzialna za tą grupę, tylko w tym roku nauczyła 4 dzieci jazdy na rowerze!

Plan zajęć

Na każde zajęcia przewidujemy inny temat przewodni. Kolejne spotkania będą zupełnie inne niż poprzednie i będą uczyły nowych umiejętności związanych z kolarstwem górskim:

Ramowy plan przebiegu zajęć:

 • krótka rozgrzewka ogólnorozwojowa
 • dojazd na miejsce ćwiczeń na rowerach
 • część główna zajęć z ćwiczeniami technicznymi
 • powrót na miejsce zbiórki z omówieniem poczynań

Treningi odbywamy popołudniami. Czas trwania zajęć ~1:30h.

Lista rzeczy niezbędnych

Od uczestników zajęć wymagamy posiadania podstawowego wyposażenia oraz nastawienia 🙂

 • Sprawny rower górski z przynajmniej jednym amortyzatorem, który nadaje się do jazdy w terenie,
 • Sztywny kask rowerowy spełniający wymogi bezpieczeństwa
 • Ubiór adekwatny do pogody,
 • Umiejętność poruszania się na rowerze dwukołowym,
 • Zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do uczestniczenia w zajęciach sportowych,
 • Zestaw lampek rowerowych (przód, tył) + ewentualna czołówka,
 • Duża dawka pozytywnego nastroju i chęci do uczestnictwa w zajęciach sekcji.

…a co dalej?

W dalszej perspektywie przewidujemy wycieczki treningowe w różne miejsce w bliższej i dalszej okolicy takich jak Jura Krakowska- Częstochowska, Dolinki Krakowskie, Beskid Śląski, a także miejsca przeznaczone do treningu takie jak pumptrack, sztuczne ścieżki typu Single Track, a także zimowe treningi uzupełniające na siłowni oraz sali ćwiczeń, możliwość wspólnych wyjazdów na wyścigi i zawody oraz obozy szkoleniowe nie tylko dla dzieci.

Przykładowe tematy zajęć

Przejażdżka terenowa sprawdzająca umiejętności podopiecznych, podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie zajęć oraz jazdy w grupie. Sprawdzenie stanu technicznego sprzętu uczestników.

Podstawowe elementy techniki jazdy na rowerze: skręty w terenie, dopasowanie prędkości do terenu i warunków panujących, hamowanie przed przeszkodą, poruszanie się w grupie. Ustawienie prawidłowej pozycji na rowerze.

Trening jazdy pod górę oraz zjazd. Dostosowanie przerzutek do nachylenia terenu, dobór przełożenia przed wzniesieniem oraz dostosowanie prędkości do zjazdu, pedałowanie na stojąco.

Slalom, przejazd między pachołkami i drzewami, ciasne nawroty, omijanie przeszkód. Dobór toru jazdy, dobór ciśnienia w oponach oraz pompowanie kół.

Przeszkody miejskie i terenowe: przejazd przez korzenie, kamienie, nierówności związane z ukształtowaniem terenu, zjazd z krawężnika, wjazd na krawężnik. Wymiana dętki.

Przejazd po różnych nawierzchniach typu piasek na drodze, luźne kamienie, żwir, piaskownica, przejazd przez wodę, błoto, przenoszenie roweru przez wysoką przeszkodę. Dbanie o sprzęt, systematyczny serwis, mycie roweru oraz smarowanie napędu.

Dodatkowe elementy techniczne i balans na rowerze: jazda bez trzymania kierownicy lub z użyciem jednej ręki, utrzymanie równowagi na rowerze po zatrzymaniu i przemieszczanie z niską prędkością, picie w trakcie jazdy. Równoważnia i przejazd przez paletę.

Tor przeszkód, przygotowanie do startu w zawodach MTB/kolarstwa górskiego oraz poprawa elementów techniki.

Kadra instruktorska

Filip Atłas

Student Akademii Wychowania Fizycznego, instruktor narciarstwa. Na co dzień prowadzi zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci w każdym wieku. Prowadzi zajęcia rowerowe na naszych wyjazdach letnich oraz z narciarstwa na wyjazdach zimowych. Ze sportem związany od najmłodszych lat. W jego życiu przewinęły się takie sporty jak karate, siatkówka, pływanie, narciarstwo oraz od dłuższego czasu nieprzerwanie kolarstwo górskie. Jest pasjonatem dwóch kółek, od rowerów BMX przez rowery szosowe i przełajowe aż po najbardziej odpowiadające mu rowery górskie, w których od kilku lat rywalizuje z sukcesami na arenie krajowych maratonów MTB.

Piotr Krawczyk

Zawodnik od 8 lat czynnie uprawiający kolarstwo MTB, mechanik, pasjonata rowerów. Przygodę ze sportem zaczynał w wieku 6 lat, zaczynając od karate, przez piłkę nożną, do czasu odnalezienia swojej życiowej pasji: kolarstwa. Przez lata treningu, od etapu młodzika przez wszystkie kategorie wiekowe po elitę, w klubach śląska i zagłębia, zdobył doświadczenie w procesie szkolenia. Startował w dyscyplinach takich jak kolarstwo szosowe, przełajowe, i szczególnie MTB, gdzie osiąga największe sukcesy, wygrywając i rywalizując z krajową czołówką. Na co dzień pracuje również jako mechanik w serwisie rowerowym.

Miejsca zbiórek

Grupa poniedziałkowa

Każde zajęcia rozpoczynamy na parkingu w Dąbrowie Górniczej

Lokalizacja w Google Maps: 📍 Figura Bobra – zbiórka

 

Grupa środowa

Każde zajęcia rozpoczynamy na parkingu w Parku Śląskim.

Lokalizacja w Google Maps: 📍 Park Śląski – zbiórka

Cena i zapisy

Pierwsze zajęcia pokazowe 20 zł.

Karnety miesięczne:

 • 4 zajęcia 150 zł
 • 8 zajęć 250 zł

Zapisów prosimy dokonywać za pomocą formularza zgłoszeniowego, dostępnego po kliknięciu przycisku poniżej:

Kontakt

Tania Żywicka
+48 798 762 250

Filip Atłas
+48 664 914 044