Chorwacja, 28.08 – 04.09
Hej! Ruszajmy w rejs do portów naszych marzeń!
Po raz kolejny zapraszamy na tygodniowy rejs po wodach Chorwacji! Naszą ofertę kierujemy do młodzieży z roczników 2009 i starszych. Zapraszamy zarówno tych, którzy już pływali, jak i chcących dopiero rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem – doświadczenie żeglarskie nie wymagane!
Udział w rejsie, oprócz zapewnienia świetnej zabawy, pozwoli załogantom na zdobycie cennej wiedzy z zakresu prowadzenia jachtów żaglowych po wodach morskich oraz doświadczenia potwierdzonego opinią z rejsu, którą można wykorzystać przy ubieganiu się w przyszłości o wyższe stopnie żeglarskie PZŻ.
Podstawowe informacje
- Zaokrętowanie: 28.08.2021 (sobota popołudniem)
- Wyokrętowanie: 04.09.2021 (sobota rano)
- Ilość dni: 7 dni
- Akwen: Morze Adriatyckie
- Jacht: Dufour 460 GL Liberty lub podobny
- Ilość miejsc: 8~10
- Cena: 2960 zł
Cel rejsu
Po wyjątkowo udanych, zeszłorocznych rejsach, pewni energii powracamy z chorwacką propozycją na 2021 rok!
Podczas rejsu zawiniemy do ikonicznych miejsc, które każdy żeglarz pływający po Chorwacji musi kiedyś zobaczyć, spróbujemy lokalnych przysmaków, zanurkujemy w krystalicznie czystych, piaszczystych zatoczkach, a wieczorem w marinie… pośpiewamy szanty.
Uczestnicy będą mieli możliwość zdobycia teoretycznej, jak i przede wszystkim praktycznej wiedzy i umiejętności związanych z obsługą jachtu, prowadzenia komunikacji na morzu, czy korzystania z infrastruktury portowej.
Porządek dnia
Załoga jachtu zostanie podzielona na dwu- lub trzyosobowe grupy, w które pełnić będą wachty nawigacyjne, kotwiczne i kambuzowe. (tak to bywa na wielkich, prawdziwych żaglowcach!)
Podczas wachty nawigacyjnej, załoganci, pod czujnym okiem skippera, odpowiedzialni są za prowadzenie jachtu po wyznaczonej trasie, obsługę ożaglowania i bieżące prace porządkowe.
Wachta kotwiczna pełniona jest podczas postoju na kotwicy, bądź boi. Obowiązkiem osób na wachcie jest obserwowanie pozycji jachtu oraz kontrola pracy cum i kotwicy.
Załoganci pełniący danego dnia wachtę kambuzową przygotowują posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) dla całego jachtu, odpowiadają za zaopatrzenie w świeże półprodukty oraz czystość w mesie.
Kadra instruktorska
Tegoroczne rejsy po Chorwacji poprowadzi zgrana ekipa żeglarzy o szerokim wachlarzu doświadczeń na koncie. Maciek i Tania zadbają o to, aby uczestnicy rejsu spędzili ten wyjątkowy tydzień bezpiecznie oraz w wyborowej atmosferze!
Maciek Walnik
Wychowany w garczyńskim lesie żeglarz z krwi i kości 🔱. Zadeklarowany wróg nudy, sztywności i nicnierobienia. Wielki fan wszystkich żywiołów, a zwłaszcza tego, co na wodzie, pod wodą i w powietrzu.
„Bo to piękno jest przygody, co właśnie zbliża się; ulewy, mróz i niewygody urzekają mnie!”
-Pan Sowa, „Przygody Kubusia Puchatka”
Tania Żywicka
Zawodniczka Mistrzostw Europy w kategorii Nacra 17 podczas Volvo Gdynia Sailing Days 2018. Instruktor narciarstwa i żeglarstwa. Preferuje co prawda latające katamarany, ale czasem znajduje także chwilę na tradycyjne żeglarstwo.
Upał, czy chłód, deszcz, czy słońce, nigdy nie brakuje jej pomysłów na aktywne spędzenie czasu. Od urodzenia związana z klubem 😉
Trasa rejsu
Chorwacja kryje w sobie dziesiątki, jeśli nie setki miejsc, które warto odwiedzić, ze względu na unikalne doznania wzrokowe, klimatyczne, czy smakowe. Ponieważ na zwiedzanie jej malowniczego wybrzeża jak i licznych wysp mamy zaledwie tydzień, obierzemy kurs na kilka z tych najciekawszych.
Poniżej przedstawiamy przykładowe chorwackie 'perełki’, które naszym zdaniem warto odwiedzić.
Nie zamierzamy się jednak ograniczać tylko do tego! Ostateczna forma trasy kształtować się będzie w trakcie trwania rejsu 🙂
Dubrovnik
„Niezdobytego miasta” nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Trzeba natomiast zobaczyć je na własne oczy! Od strony lądu starówka jest zamknięta kompleksem murów obronnych o długości 1940 metrów, które zostały wybudowane w XII/XIII wieku. Spacer murami miejskimi Dubrownika to niezapomniane przeżycie.
No i oczywiście… Dubrownik użyczył swojego wizerunku na rzecz „King’s Landing” z Gry o Tron. Może uda nam się odtworzyć jakiś kadr?
Omis
Z jednej strony majestatyczne góry, z drugiej turkusowe morze, a pośrodku tętniąca życiem rzeka. Wewnątrz miasta główna ulica oddziela od siebie nowoczesną zabudową znajdującą się przy plaży od historycznego centrum miasta, które leży u podnóża masywu górskiego.
Na szczycie góry znajdują się pozostałości dwóch dawnych, pirackich twierdz Mirabella i Starigrad. Położone są w niewielkiej odległości od siebie. Omis słynie z festiwali o tematyce pirackiej organizowanych tam co roku.
Wyspy Elafickie
W bezpośrednim sąsiedztwie Dubrownika, od strony zachodniej, rozpościera się najwspanialszy dubrownicki archipelag, nazywany Elafiti – wyspy jeleni, ściśle powiązany z Dubrownikiem i jego przeszłością. Są to małe, zamknięte dla ruchu kołowego wysepki, będące oazami spokoju. A wśród nich takie perełki jak Koločep – zielona wyspa ze stuletnimi lasami sosnowymi, chlebkiem świętojańskim, oliwkami, ogrodami pełnymi drzew pomarańczy i cytryn.
Mljet
Jedna z najpiękniejszych dalmatyńskich wysp. Jest to obecnie najbardziej zalesiona wyspa w Chorwacji (lasy zajmują 72 proc. powierzchni Mljetu). Mieszka na niej niewiele ponad 1200 osób.
W zachodniej części Mljetu utworzono park narodowy, który chroni tutejszą, niemal nietkniętą przez cywilizację, przyrodę. Znajdują się w nim dwa słone jeziora: Veliko jezero i Malo jezero.
W usytuowanej w północno-zachodniej części wyspy, nad zatoką o tej samej nazwie, miejscowości Polače zachował się rzymski pałac.
Półwysep Peliešac
Połwysep Pelješac jest najdłuższym dalmatyńskim półwyspem, bardzo rozczłonkowanym, w przeważającej części pokryty lasem, z wybrzeżem pełnym plaż, grani, zatok i fiordów. Pelješac zamieszkiwali w dawnych czasach Ilirowie, Grecy, Rzymianie i od VII wieku Słowianie, Chorwaci. Starożytni historycy wspominają go jako Rathaneus Kersones, Wzgórze Rysiów.
Ze swoją stuletnią marynistyczną tradycją, Pelješac jest półwyspem marynarzy i kapitanów, znanych ze swoich umiejętności i nieustraszoności na bezkresnym morzu.
Korčula
Korčula jest szóstą wyspą pod względem wielkości na Morzu Adriatyckim. Od Półwyspu Pelješac dzieli ją Kanał Pelješacki, a odległość między nimi w najwęższym miejscu wynosi 1270 m.
Wyspa jest wspaniale położona wśród rozlewisk i zatoczek. Strona północna jest stosunkowo niska i łatwo dostępna, z kilkoma naturalnie chronionymi od wschodniego i południowego wiatru portami. Strona południowa jest bardziej rozłożysta lecz miejscami stroma: tutaj gdzie niegdzie skały sięgają 30 metrów ponad poziom tafli morza.
Zebranie organizacyjne
Zebranie organizacyjne odbędzie się na platformie Zoom w okresie wakacyjnym. Dokładny czas spotkania podany zostanie zapisanym uczestnikom w późniejszym terminie.
Zgłoszenia należy dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Cena
- 2960 zł
Cena obejmuje
- zakwaterowanie na jachcie przez 7 nocy
- opłaty portowe
- opłaty związane z obsługą charteru
- ubezpieczenie
Cena nie obejmuje
- transportu na miejsce
- wyżywienia (posiłki przygotowywać będziemy wspólnie w kambuzie na jachcie z półproduktów zakupionych w lokalnych sklepach)
- biletów do parków narodowych i lokalnych atrakcji
Opłaty te pobierane będą z „kieszonkowej kasy okrętowej” zarządzanej przez uczestników. (ok. 1300 HRK)
Dojazd
W zależności od sytuacji COVIDowej panującej w krajach leżących na trasie do Chorwacji i w samej Chorwacji środkiem transportu może być autokar, bądź wynajęty przez klub minibus.
Szczegóły transportu uczestników do Chorwacji i z powrotem ustalone zostaną na spotkaniu organizacyjnym.
Płatności
Zaliczkę w wysokości 900 zł prosimy wpłacać na konto:
VIS SPORT TRAVEL
ING Bank Śląski
06 1050 1214 1000 0090 6408 0998
W terminie do 14 dni od zgłoszenia chęci wyjazdu.
Druga rata – całość kosztów do 14.06.2021.
Kontakt w sprawie wyjazdu
Telefonicznie:
- Maciej Walnik – tel. 660 252 099
- Tania Żywicka – tel. 789 762 250
Mailowo:
- vis@vissport.pl
Zapraszamy!