Moje dziecko ma alergię…i kocha sport. Czy może trenować bez ograniczeń?

Pokaż wszystkie

Moje dziecko ma alergię…i kocha sport. Czy może trenować bez ograniczeń?

Na każdym kroku przypominamy o tym, że dzieci kochają sport. Podkreślamy jak wiele aktywność fizyczna im daje – i ciału, i umysłowi. Jednak są dzieci, które nie mogą uprawiać każdej dyscypliny albo w wielu mają ograniczenia. Dzieci z alergią.

Wbrew pozorom alergicy, w tym astmatycy, nie muszą całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Wystarczy, że spośród wielu dyscyplin, wybiorą tę, w której mogą się realizować.

Najważniejszym ograniczeniem jest rodzaj alergii

I tak – dziecko uczulone na sierść raczej nie powinna uczęszczać na jazdę konną. Astmatyk i maraton – wykluczone. W każdym przypadku niezbędna jest konsultacja lekarska. A kiedy już dziecko dostanie zielone światło od swojego specjalisty – trzeba wybrać odpowiednią i bezpieczną dla niego dyscyplinę.

Alergicy borykający się z uczuleniem na pyłki, trawy, kurz powinni wybrać zajęcia w zamkniętym pomieszczeniu. Dzięki temu są mniej narażeni na alergeny zewnętrzne. Dzięki temu mogą grać w sporty zespołowe, w tenisa, badmintona, ćwiczyć na siłowni. Mali alergicy – następny Roberta Lewandowskiego także powinni wybierać treningi na hali zamiast na trawie, która może powodować reakcje alergiczne.

Odczulanie jest rozwiązaniem?

Z alergią na pyłki traw można skutecznie walczyć, poddając się odczulaniu. Jeśli zdecydujemy się na kurację, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Na efekty będziemy musieli trochę poczekać. Odczulanie polega na wprowadzaniu do organizmu niewielkich porcji alergenu. Ich stężenie jest na tyle niskie, iż nie wywołują one niepożądanych reakcji. W miarę upływu czasu alergolog zwiększa ich koncentrację, a organizm zaczyna tolerować kłopotliwą substancję.

Alergia pokarmowa

Tu kilka słów do nieco starszych sportowców. Osoby, które zmagają się z alergią pokarmową, powinny zrezygnować z ćwiczeń, które mają na celu zwiększyć masę mięśni. Intensywny trening wymaga przestrzegania specjalnej diety, w której kluczową rolę odgrywają białka. Nie mamy pewności, jak organizm zareaguje na dietę wysokobiałkową. Alergia pokarmowa nie musi oznaczać pożegnania z siłownią, wystarczy, że poprosimy trenera o dobranie odpowiednich ćwiczeń. Osoby uczulone na nabiał mogą korzystać z bieżni, specjalnych rowerów oraz uczestniczyć w zajęciach aerobiku.

A co z basenem?

Jeśli dziecko ma uczulenie na chlor wtedy niestety wyjście jest jedno – trzeba zrezygnować z zajęć na basenie. Przede wszystkim chodzi o reakcje alergiczne na skórze. Dlatego jeśli mamy w domu alergika, nieważne z jakąś alergią, to zdecydowanie po każdej wizycie na basenie dorosły musi dokładnie obejrzeć skórę dziecka. Konieczne jest również nauczenie dziecka dokładnego zadbania o swoje ciało. Musi ono wziąć prysznic i dokładnie zmyć z siebie chlor. Następnie dobrze jest posmarować ciało balsamem lub kremem nawilżającym, który nie dopuści do przesuszania się skóry. To czy alergik może chodzić na basen zależy przede wszystkim od rodzaju alergii, ale także od pielęgnacji jego skóry.