Sekcja rowerowa

Sekcja kolarstwa górskiego
MTB dla dzieci i młodzieży

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą cotygodniowych treningów MTB dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Klub Sportowo Rekreacyjny VIS Sport Katowice!

IMG-20200709-WA0045

Już w poniedziałek 25 kwietnia 2022 ruszamy z treningami kolarstwa górskiego dla dzieci i młodzieży. Pierwsze zajęcia odbędą się w poniedziałek 25.04.2022 w Parku Śląskim o godzinie 17:00.

Planujemy zajęcia w poniedziałki i środy (do wyboru jeden termin i miejsce startu – Park Śląski / Pogoria III) każdego tygodnia przez kolejne 8 tygodni aż do naszego wyjazdu na obozy do Garczyna. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci i młodzieży w dwóch grupach z podziałem na umiejętności, których wstępna weryfikacja przebiegnie podczas pierwszych zajęć. Istnieje możliwość otworzenia grupy dla rodziców i osób dorosłych oraz zajęć indywidualnych po wcześniejszym ustaleniu szczegółów.

Zajęcia trwają 1,5 godziny.

filip1

Plan zajęć

Na każde zajęcia przewidujemy inny temat przewodni. Kolejne spotkania będą zupełnie inne niż poprzednie i będą uczyły nowych umiejętności związanych z kolarstwem górskim:

Ramowy plan przebiegu zajęć:

  • krótka rozgrzewka ogólnorozwojowa
  • dojazd na miejsce ćwiczeń na rowerach
  • część główna zajęć z ćwiczeniami technicznymi
  • powrót na miejsce zbiórki z omówieniem poczynań

Treningi odbywamy popołudniami. Czas trwania zajęć ~1:30h.

Lista rzeczy niezbędnych

Od uczestników zajęć wymagamy posiadania podstawowego wyposażenia oraz nastawienia 🙂

  • Sprawny rower górski z przynajmniej jednym amortyzatorem, który nadaje się do jazdy w terenie
  • Sztywny kask rowerowy spełniający wymogi bezpieczeństwa
  • Ubiór adekwatny do pogody
  • Umiejętność poruszania się na rowerze dwukołowym
  • Zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do uczestniczenia w zajęciach sportowych
  • Duża dawka pozytywnego nastroju i chęci do uczestnictwa w zajęciach sekcji

…a co dalej?

W dalszej perspektywie przewidujemy wycieczki treningowe w różne miejsce w bliższej i dalszej okolicy takich jak Jura Krakowska- Częstochowska, Dolinki Krakowskie, Beskid Śląski, a także miejsca przeznaczone do treningu takie jak pumptrack, sztuczne ścieżki typu Single Track, a także zimowe treningi uzupełniające na siłowni oraz sali ćwiczeń, możliwość wspólnych wyjazdów na wyścigi i zawody oraz obozy szkoleniowe nie tylko dla dzieci.

Sylabus sekcji

1. zajęcia

Przejażdżka terenowa sprawdzająca umiejętności podopiecznych, podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie zajęć oraz jazdy w grupie. Sprawdzenie stanu technicznego sprzętu uczestników.

2. zajęcia

Podstawowe elementy techniki jazdy na rowerze: skręty w terenie, dopasowanie prędkości do terenu i warunków panujących, hamowanie przed przeszkodą, poruszanie się w grupie. Ustawienie prawidłowej pozycji na rowerze.

3. zajęcia

Trening jazdy pod górę oraz zjazd. Dostosowanie przerzutek do nachylenia terenu, dobór przełożenia przed wzniesieniem oraz dostosowanie prędkości do zjazdu, pedałowanie na stojąco.

4. zajęcia

Slalom, przejazd między pachołkami i drzewami, ciasne nawroty, omijanie przeszkód. Dobór toru jazdy, dobór ciśnienia w oponach oraz pompowanie kół.

5. zajęcia

Przeszkody miejskie i terenowe: przejazd przez korzenie, kamienie, nierówności związane z ukształtowaniem terenu, zjazd z krawężnika, wjazd na krawężnik. Wymiana dętki.

6. zajęcia

Przejazd po różnych nawierzchniach typu piasek na drodze, luźne kamienie, żwir, piaskownica, przejazd przez wodę, błoto, przenoszenie roweru przez wysoką przeszkodę. Dbanie o sprzęt, systematyczny serwis, mycie roweru oraz smarowanie napędu.

7. zajęcia

Dodatkowe elementy techniczne i balans na rowerze: jazda bez trzymania kierownicy lub z użyciem jednej ręki, utrzymanie równowagi na rowerze po zatrzymaniu i przemieszczanie z niską prędkością, picie w trakcie jazdy. Równoważnia i przejazd przez paletę.

8. zajęcia

Tor przeszkód. Podsumowanie sezonu.

Kadra instruktorska

Filip Atłas

Student Akademii Wychowania Fizycznego, instruktor narciarstwa. Na co dzień prowadzi zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci w każdym wieku. Prowadzi zajęcia rowerowe na naszych wyjazdach letnich oraz z narciarstwa na wyjazdach zimowych. Ze sportem związany od najmłodszych lat. W jego życiu przewinęły się takie sporty jak karate, siatkówka, pływanie, narciarstwo oraz od dłuższego czasu nieprzerwanie kolarstwo górskie. Jest pasjonatem dwóch kółek, od rowerów BMX przez rowery szosowe i przełajowe aż po najbardziej odpowiadające mu rowery górskie, w których od kilku lat rywalizuje z sukcesami na arenie krajowych maratonów MTB.

Piotr Krawczyk

Zawodnik od 8 lat czynnie uprawiający kolarstwo MTB, mechanik, pasjonata rowerów. Przygodę ze sportem zaczynał w wieku 6 lat, zaczynając od karate, przez piłkę nożną, do czasu odnalezienia swojej życiowej pasji: kolarstwa. Przez lata treningu, od etapu młodzika przez wszystkie kategorie wiekowe po elitę, w klubach śląska i zagłębia, zdobył doświadczenie w procesie szkolenia. Startował w dyscyplinach takich jak kolarstwo szosowe, przełajowe, i szczególnie MTB, gdzie osiąga największe sukcesy, wygrywając i rywalizując z krajową czołówką. Na co dzień pracuje również jako mechanik w serwisie rowerowym.

Miejsca zbiórek

Grupa poniedziałkowa

Każde zajęcia rozpoczynamy na parkingu w Parku Śląskim.

Lokalizacja w Google Maps: 📍 Park Śląski – zbiórka

 

Grupa środowa

Każde zajęcia rozpoczynamy na parkingu przy molo na Pogorii III w Dąbrowie Górniczej.

Lokalizacja w Google Maps: 📍 Pogoria III – zbiórka

Cena i zapisy

Pakiet 7 zajęć do końca roku szkonego wynosi  280 zł. Pierwsze zajęcia są bezpłatne.

Zapisów prosimy dokonywać za pomocą formularza zgłoszeniowego, dostępnego po kliknięciu przycisku ponizej:

Kontakt

Tania Żywicka
+48 798 762 250

Filip Atłas
+48 664 914 044