Wdech-wydech. O oddychaniu w czasie aktywności fizycznej

Pokaż wszystkie

Wdech-wydech. O oddychaniu w czasie aktywności fizycznej

Oddychanie – czynność fizjologiczna, która dotyczy każdego z nas. Prawidłowe oddychanie jest ważne – dzięki temu harmonijnie się rozwijamy i dobrze czujemy. Dziś o oddychaniu – jak właściwie to robić podczas uprawiania sportu.

Wdech-wydech

Prawidłowy i najbardziej pożądany sposób oddychania to oddychanie żebrowo-brzuszne lub tzw. żebrowo-brzuszno-przeponowe. W czasie mówienia powietrze wdychane jest głównie ustami a wydychane ustami lub nosem, w zależności od wypowiadanych dźwięków. Prawidłowy oddech podczas wypowiedzi to rytmiczny, szybki wdech, wykonany bez podnoszenia ramion, oraz powolny, długi wydech, podczas którego odbywa się wypowiedź.

Najczęstsze przyczyny nieprawidłowego oddychania to:

– niskie napięcie mięśniowe,

– mała sprawność mięśnia okrężnego warg,

– niedrożny nos,

– powiększony migdał,

– złe nawyki.

Panowanie nad oddechem

To klucz do opanowania tej umiejętności podczas uprawiania sportu. Podczas wysiłku fizycznego prawidłowy oddech nabiera jeszcze większego znaczenia – sposób w jaki oddychamy – ustami czy przez nos – ma kolosalny wpływ na stan naszej kondycji. Od tego zależy m.in. jak szybko się męczymy, czy wykonywane przez nas ćwiczenie jest efektywne czy nie. Warto przyjrzeć się temu zjawisku bliżej.

Oddychanie przez nos

Wiecie, że w zdrowym organizmie co około półtorej godziny zmienia się drożność dziurek nosa, które naprzemiennie podlegają dyspozycji półkul mózgowych? Gdy aktywna jest prawa półkula, w pełni drożna jest lewa dziurka – i odwrotnie. Oddech jest kluczowy dla utrzymania narządów wewnętrznych w dobrej kondycji. Prawidłowe oddychanie i ilość tlenu jaką dostarczamy do naszego organizmu przez nos ma wpływ na sprawność fizyczną i psychiczną, na nasz wygląd, jednocześnie regeneruje i odmładza organizm.

Regularny oddech powinien charakteryzować nasz wysiłek fizyczny. Oznacza to, że tempo oddychania powinno być dostosowane do tempa zajęć. Opór nosa stanowi około 40% całkowitego oporu dróg oddechowych, w związku z czym oddychanie nosem wiąże się ze stosunkowo dużym wydatkiem energetycznym organizmu. Dlatego trenerzy na każdym kroku przypominają o tym, by podczas zajęć… oddychać!

Przecież mamy przeponę!

To potężny, elastyczny mięsień oddzielający od siebie dwie największe jamy naszego ciała: klatkę piersiową i brzuszną. Warto ćwiczyć ten mięsień w każdej wolnej chwili. W jaki sposób? W pozycji siedzącej warto wykonywać ćwiczenia polegające na takim oddechu, aby brzuch unosi się wyżej niż klatka piersiowa. Dzięki temu w oddychanie jest zaangażowana nie tylko górna część ciała, ale i płuca.

Ważne! Wadliwa postawa wpływa na jakość oddychania, a prawidłowe oddychanie stanowi istotny element przy korekcji wad postawy.