Jesteśmy pewni, że większość z was lubi ćwiczyć w grupie. To dodatkowa motywacja, która sprawia, że chętniej uprawiamy sport. Nie bez znaczenia są także kontakty towarzyskie – często spotykacie się także poza zajęciami. Ta sama zasada dotyczy dzieci.
Dzieci, które aktywnie spędzają czas ze swoimi rówieśnikami, mogą pochwalić się wyższym poziomem sprawności fizycznej niż dzieci, które tej aktywności nie doświadczają. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu. Patrząc na zaangażowanie i radość, jaką daje dzieciom sport – wcale nie potrzeba do tego badań naukowych.
Badacze obserwowali rozwój psychofizyczny dzieci w wieku dziesięciu i jedenastu lat. Okazało się, że wszystkie działania związane z ich aktywnością ruchową są ściśle związane z tym, czy posiadają one przyjaciół. Eksperci dają radę rodzicom dzieci, które mają problem z niskim poziomem aktywności fizycznej. Otóż, dzieci te powinny znaleźć sobie kompanów do zabawy. Niby nic wielkiego, przecież dzieci mają kolegów i koleżanki w środowisku szkolnym. Jednak często znajomości te ograniczają się tylko do kontaktów w szkole. Tymczasem w czasie wolnym, po szkole czy w weekendy, kontakt z rówieśnikami jest znacznie mniej intensywny lub nie ma go wcale.
Dzieci i ruch to idealne połączenie
Dzieci zachęcają się nawzajem do zabaw ruchowych i dzięki temu nieświadomie ćwiczą, ruszają się, są aktywne. Zabawa pomaga im zachować dobrą kondycję psychofizyczną. Badania wykazują, że dziewczynki i chłopcy, którzy bawią się razem, są na tym samym poziomie rozwoju fizycznego i jest on wyższy niż poziom reprezentowany przez dzieci bawiące się samotnie.
Aktywny kolega lub koleżanka, mogą być dobrym wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników. Nawyk uprawiania sportu często towarzyszy dzieciom także w późniejszym, już dorosłym życiu, i pomaga ograniczyć ryzyko zawału serca czy chorób układu krążenia.