Siła rozciągania

Pokaż wszystkie

Siła rozciągania

Dla większości dzieci wysiłek fizyczny nie jest niczym nadzwyczajnym – przyjdzie im z łatwością ( i radością). Dzieci są elastyczne i rozciągnięte. Zatrzymajmy się przy tym drugim. Bo rozciąganie jest ważne u osób w każdym wieku – poprawia osiągi w sporcie.

Korzystajmy z elastyczności, ponieważ za kilka lat przeminie…

U małych dzieci jest naturalna, natomiast już u nastolatków wymaga ćwiczeń i to regularnych. Dlatego warto od najmłodszych lat dbać o właściwą technikę, a tę dzieci poznają m.in. na zajęciach z gimastyki, akriobatyki czy sztukach walki.

Rozciąganie jest ważne, ponieważ:

  • pomaga zapobiegać urazom – stawy są w dobrej kondycji, a tym samym są mniej narażone na kontuzję. Przed rozciąganiem dzieci powinny wykonywać ćwiczenia aerobowe o małej intensywności, przykładowo chodzenie lub skoki, ponieważ rozciąganie zimnych mięśni może prowadzić do kontuzji. Rozgrzewka nie powinna powodować zmęczenia. Ważne, aby mali sportowcy rozciągali się do punktu delikatnego naciągu, a nie bólu. Równie ważne jak rozciąganie na starcie zajęć, jest to na ich zakończenie – pomaga uniknąć sztywności i przyspieszyć regenerację mięśni.
  • zwiększa wydajność organizmu – rozciąganie korzystnie wpływa na elastyczność, a dzieci działają lepiej, jeśli są bardziej elastyczne. Dlatego świetnym pomysłem jest przemycanie na zajęciach sportowych różnego typu ćwiczeń z elementami jogi.
  • dobrze wpływa na mózg – dzięki dobrej kondycji dzieci łatwiej przyswajają wiedzę niż dzieci mało aktywne fizycznie. Po prostu lepiej i chętniej się uczą.
  • wpływa na prawidłową postawę,
  • pozwala na swobodną zabawę – i daje dzieciom radość, ponieważ zwykle nieskomplikowane ćwiczenia powodują naprawdę zabawne sytuacje w grupie.Poza tym, ćwiczeniu można urozmaicać. I tak przykładowo – dzieci mogą naśladować zwierzęta! Wyobraźcie sobie wielkiego niedźwiedzia, który  poruszać się do przodu, do tyłu i na boki, rozciąga plecaki i łapy, ramiona i palce. Brzmi śmiesznie, i tak też wygląda 🙂